Tudomány

Carl Orff: Carmina Burana

Erdei kép a Carmina Buranaból, 1230 körül, Bayerische Staatsbibliothek, München Carl Orff szcenikus kantátája a világ zeneirodalmának egyik legnépszerűbb, legtöbbet hallgatott műve. Nem mindennapi népszerűségének egyik – vagy legfőbb – oka lehet a ritmus felfokozott szerepe a műben. Ami nem véletlen. Carl Orff ugyanis zenei pályáját egy balettiskola zenetanáraként kezdte el, s a táncban alapvető fontosságú… Tovább »

Kísértetjárta elmék

IPM 2014. november Amíg irányítani próbáljuk képzeteinket, azok halványak, áttetszők és legszívesebben elillannak. Emiatt talán azt hisszük, nincs is túl nagy képzelőerőnk. Egy napon azonban a képzelet kiléphet korlátai közül, s megmutathatja: sokkal több, mint a jól ismert mozi a fejünkben. Szürreálissá torzíthatja a világot, benépesítheti kísértetekkel vagy akár állandó zenei aláfestést is adhat neki…. Tovább »

Tudósok speciális zenét szereztek macskáknak

Kifejezetten macskáknak szánt zenével állt elő egy csoport, akik a végeredményt megelőző kutatást az Applied Animal Behavioral Science (alkalmazott állati viselkedéstudomány) című tudományos lapban lehozott tanulmányban mutatták be. A Wisconsini Egyetem szakértői szerint nem a macska az egyetlen állatfaj, ami reagál a direkt neki összerakott, speciális zenére. A lényeg az, hogy oda kell figyelni néhány… Tovább »

Tudósok speciális zenét szereztek macskáknak

Kifejezetten macskáknak szánt zenével állt elő egy csoport, akik a végeredményt megelőző kutatást az Applied Animal Behavioral Science (alkalmazott állati viselkedéstudomány) című tudományos lapban lehozott tanulmányban mutatták be. A Wisconsini Egyetem szakértői szerint nem a macska az egyetlen állatfaj, ami reagál a direkt neki összerakott, speciális zenére. A lényeg az, hogy oda kell figyelni néhány… Tovább »

Meghallgatható a szférák zenéje a a Csurjumov-Geraszimenko üstökösön

Különös “zenét” rögzített a Rosetta szonda kutatóegysége a Csurjumov-Geraszimenko-üstökös felszínén. Az égitest 40-50 millihertzes tartományban dúdol, a Rossetta-küldetés szakértői az emberi fül számára is hallhatóvá tették. Váltakozó frekvenciájú mágneses hullámokat bocsát ki az az üstökös, amelyre a Rosetta-űrszonda Philae nevű kutatóegysége szállt le a napokban. Az üstökösből kilövellő por- és gázfelhők a napszéllel is érintkezve… Tovább »

A Magyar Tudomány Ünnepe 2014. – Jövőképet adó tudósok

Messze látó tudomány: felelős válaszok a jövőnek  Űrcsillagászat, genetika, vizuális informatika és agykutatás is szerepel a novemberben országszerte több mint kétszáz rendezvényt kínáló, az idén Messze látó tudomány alcímet viselő Magyar Tudomány Ünnepe programjában. A tudomány a jövő alakításának meghatározó eszköze. Eredményeivel hozzájárul a jövőbeli kilátások értelmezéséhez. Különösen nagy jelentősége van ennek olyan időszakban, amikor… Tovább »

Elköltöztetik a többszörös jubileumát ünneplő Zenetudományi Intézetet

Nagyszabású kiállításon számol be kutatási eredményeiről és azok társadalmi hatásairól a nagyközönségnek a Zenetudományi Intézet fennállásának 40. évfordulója alkalmából, amelynek az intézmény Zenetörténeti Múzeuma ad otthont. Áder János köztársasági elnök szerint az intézet méltó helye az Erdődy–Hatvany-palotában van.... Tovább »

Brainman – a savant-szindróma

A savant tehetség kibontakozása szinte természetfelettinek tűnik, eredete viszont sokkal inkább a természetet ért sérülés, trauma és a képességek nagy részének hiánya avagy elvesztése. Daniel Tammet vagyok, autista savant – kezdi előadását a TED.com-on a dokumentumfilmek hőse, többszörös bestseller-író és számolóművész. Furcsa érzés támad a nézőben, aki nem így képzel el egy autistát. Sokkal inkább… Tovább »

A zene visszahozta az emlékeket a sérült agyba

Amee Baird brit és Séverine Samson francia kutatók bár kisszámú beteget vontak be vizsgálatukba, ők kísérelték meg először, hogy zenével hívják elő a múlt személyes emlékeit szerzett agysérüléses betegeknél. Baird és Samson az amerikai slágerlista, a Billboard Hot 100 népszerű dalait játszotta öt ilyen betegnek, kontrollcsoportként pedig öt egészséges embernek. Olyan dalokat választottak ki számukra, amelyek… Tovább »

Daluk az örökkévalóságnak szól. Mi a Beatles–muzsika titka?

Vas József Pál Lege Artis Medicinae; 18 (1): 76-79, 2008. Ajánlás Manapság a zenetudomány a Beatles–együttes (John Lennon, Paul McCartney, George Harrison és Ringo Starr) életművének (1) muzikológiai és esztétikai elemzésére önálló stúdiumokat szentel azt vizsgálva, vajon mi lehet zenéjük tömegszuggesztió–méretű hatásának titka (2). Írásomban anélkül, hogy rendszeres saját kutatásra támaszkodnék dalaik osztatlan sikerének néhány… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!