Tudomány

A Galton-deszka egy modern változata

3000 acélgolyó hullik le 12 szinten át egy elágazó úton. Minden golyónak 50-50 százalékos esélye van arra, hogy vagy az egyik, vagy a másik irányba folytassa az útját. A végén mindig kialakul egy haranggörbe-eloszlás. A Galton-deszkát 1889-ben hozta létre Francis Galton, hogy demonstrálja a Centrális (Központi) Határeloszlás Tételt, amely kimondja, hogy adott feltételek mellett elegendően… Tovább »

Lovász László: Mit kívánnak a számítógépek a matematikától, és mit adnak neki? 2. rész

Mindentudás Egyeteme, 2003. Lovász László matematikus előadásának első része itt olvasható. 2. Primtesztelés és -faktorizáció Egy pozitív egész számot prímszámnak nevezünk, ha 1-en és önmagán kívül más egész számmal nem osztható. Az 1-et nem tekintjük prímnek, de utána aztán sok példát látunk: 2, 3, 5, 7, 11, 13 stb. Azokat a természetes számokat, melyek nem prímek,… Tovább »

Lovász László: Egységes tudomány-e a matematika? 3. rész: Hidak

Írásom utolsó és szükségszerűen valamivel technikaibb részében azt szeretném megmutatni, mennyit veszíthetünk, ha a matematikai különböző részei közötti szakadékokat hagyjuk elmélyülni, és mennyit nyerhetünk, ha megpróbálunk föléjük hidakat verni. Végtelen és véges A matematikai gondolkodás egyik csúcsteljesítménye a végtelenség és folytonosság fogalmának megragadása. A halmazelmélet és analízis a matematika központi területei. A véges (diszkrét) matematika… Tovább »

Erdős Pál esete a galambokkal

Jakabffy Éva, IPM, 2013. Agyunk remek valószínűség-számítógép, ezáltal rendelkezik a gépek számára ma még elérhetetlen tárgy-, arc- és beszédfelismeréssel. Néhány döntésünkben viszont statisztikai analfabétáknak bizonyulunk. Olykor a gondolkodás hiánya, máskor épp a túlgondolás miatt.  A világgal kapcsolatos ismereteink hézagosak, de ott, ahol nincs adatunk, vagy emléknyomaink elhalványultak, többnyire mégsem ürességet látunk. Agyunk a bizonytalan helyeket… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!