Tudomány

Az eltűnt receptorok nyomában

Ahogy egyre több országban engedélyezik a marihuána orvosi és élvezeti célú fogyasztását, egyre felfokozottabbá válik a vita e drog valós élettani hatásairól. Katona István neurobiológus és munkatársai világraszóló felfedezést tettek a fű fő hatóanyagával kapcsolatban. A tudós álláspontja a marihuánáról nem morális elvek, ideák és előítéletek szüleménye, hanem hátterében a tudományos tények állnak. – Agykutatóként… Tovább »

A belső kannabinoid jelzés

Természet Világa, 2009. április  Az agy immár második évtizedének egyik nagy áttörése egy új hírvivő rendszer felfedezése: a belső kannabinoidoké. Miért találtak rájuk viszonylag későn? Miért tekinthető a belső kannabinoid rendszer akár idegrendszerünk őrangyalának is – miközben, ha külső kannabisz-származékokkal bombázzuk, alattomos módon a függőség pokoli útjára vihetnek? Van-e kiút ebből, és mi mindenben segíthetnek… Tovább »

A fű “kinyírja” az agy kannabisz-receptorait: a “rockfesztivál-paradigma”

Barna László és Dudok Barna agykutatók, MTA KOKI A rekreációs célú kannabiszfogyasztás – szemben az orvosi célúval – drámai módon csökkenti az agy finomszabályozását biztosító molekulák mennyiségét. Katona Istvánt, Dudok Barnát és munkatársaikat szinte sokkolta, ahogyan a THC (a hasis és a marihuána fő hatóanyaga, a delta-9-tetra-hidro-cannabinol) valósággal lesöpörte a kulcsfontosságú fehérjéket az idegvégződésekről. Az MTA… Tovább »

Parányi részletek birodalma – a Nikon szuperfeloldású mikroszkópia

A Duna TV Novum című műsorának első 2015-ös részében az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézet két fiatal kutatója – Dudok Barna és László Zsófi -, valamint az Auro-Science Consulting Kft. Nikon Mikroszkópia-Képalkotás üzletágának vezetője, Dr. Kun András beszéltek a szuperrezolúciós és konfokális fénymikroszkópok neurobiológia kutatásokban való használatáról, a Nikon Small World fotóversenyről és a Nikon – KOKI… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!