Tudomány

Mire gondol, amikor nem gondolkodik?

“Belső pasziánsz”, avagy az agy alapértelmezett üzemmódja Agyunk akkor is gőzerővel dolgozik, amikor mi pihenünk. Az ekkor aktívvá váló agyterületeket többnyire az ábrándozással hozzák összefüggésbe, sokak szerint ez csak a jéghegy csúcsa.  1953-ban Louis Sokoloff fizikus (Pennsylvania Egyetem, Philadelphia) felfektetett egy 20 éves egyetemi hallgatót egy hordágyra, elektródákat helyezett a fejbőrére, és egy fecskendőt szúrt a nyaki… Tovább »

Somogyi Péter agy-díjas oxfordi kutató kapta a Semmelweis Egyetem legrangosabb kitüntetését

  Világhírű, iskolateremtő agykutató, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológia Intézetének igazgatója, Somogyi Péter neurobiológus akadémikus kapja idén a Semmelweis Egyetem (Budapest) legmagasabb rangú kitüntetését, a Semmelweis Budapest Awardot, amelyet 2010. óta adnak át. A ceremónia a Magyar Tudomány Ünnepének kiemelt eseménye, ezért helyszíne az MTA. A díjat az egyetem Szenátusa  alapította. Somogyi Péter évtizedek óta a magasabb rendű idegfunkciók úttörő kutatója,… Tovább »

Agykutató a szkizofréniáról és a tudomány szponzorálásáról I. – Amerika

Jakabffy Éva interjúja Mirnics Károly agykutatóval (Vanderbilt Egyetem, Nashville, Tenessee) Nem vezethető vissza egyetlen génre, megjelenéséért nem felelősek a szülők: a szkizofrénia ennél jóval bonyolultabb mentális betegség. Okainak feltárásához egyre kifinomultabb eszközök állnak rendelkezésre. Mirnics Károly és kutatócsoportja DNS mikrocsipek segítségével vizsgálja az agy génjeit. Közelebb kerülhetünk-e egy valóban hatékony gyógymódhoz, milyen lesz a „genetika… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!