Tudomány

Az agy és a tudat kapcsolata, digitális és analóg ingerületátvivő rendszerek

A megismerés legfontosabb eszközéről, az emberi agyról még nagyon keveset tudunk. Ugyanakkor a civilizáció fejlődése, valamint az információs forradalom eredményeképpen ez a szervünk van legjobban terhelésnek kitéve. Ezzel van szoros összefüggésben, hogy az idegrendszeri megbetegedésekben, kóros lelki elváltozásokban (neurózis, szorongás, depresszió stb.) szenvedők száma világszerte állandóan növekszik. A XXI. század nagy kihívása egyrészt a különböző… Tovább »

Agyhullámok és ritmusok

A 17. században élt brit természettudós, Robert Hooke, a „sejt” névadója – aki szerint minden természettudományos vizsgálat alapja a gondos megfigyelés kell, hogy legyen – jelentette ki, hogy az agy fizikai működése hozza létre az emlékezést. A megállapítás bizonyítása azonban ugyancsak sokáig váratott magára, hiszen az emlékezés működési mechanizmusának feltárásáért idén márciusban nyerte csak el… Tovább »

Retro tudomány: Eszmecsere az agyról és a számítógépről

A gondolkodó embereket hallatlanul érdekli az agykutatás. A XX. századot – egyebek mellett – gyakran emlegetik az agykutatás évszázadaként. Ezt a századot azonban a számítástechnika kialakulása is jellemzi. A két terület kapcsolatáról, egymásra hatásáról, rokonságáról, különbözőségéről beszélgettünk a nyár elején.   SZEPESVÁRY PÁL: Mielőtt belekapnánk, arra kérlek, mutassátok be magatokat. ÉRDI PÉTER: A Magyar Tudományos… Tovább »

Megérteni az agyat, mint a focit

Nusser Zoltán agykutató vehette át 2013-ban az egyik legrangosabb magyar tudományos elismerést, a kétévente odaítélt Bolyai János Alkotói Díjat. – A díjat csak most hetedszerre ítélték oda, de már másodszor kapja agykutató az elismerést. Ön szerint miért? – Remélhetőleg a tudományos eredményeimmel érdemeltem ki, de azért az agykutatásnak is szól a díj. Magyarországon ez nagyon magas szinten… Tovább »

Somogyi Péter: Szentágothai kandelábersejtje rávilágít tudatunkra és az agykéregről való ismereteink korlátaira

http://semmelweis-egyetem.hu/mediasarok/ Magyar Tudomány, 2012. november Az emlősök agykérge tárolja az életük során összegyűjtött információkat, és mind az állatok, mind az emberek az elraktározott információ segítségével interpretálják a folyamatosan érkező kül- és belvilági szenzoros jeleket, miközben agykérgük döntést hoz a megfelelő motoros programok végrehajtásáról, vagy képzeteket hoz létre. Az emberben olyan tudati folyamatok is az agykéreg… Tovább »

Somogyi Péter agy-díjas oxfordi kutató kapta a Semmelweis Egyetem legrangosabb kitüntetését

  Világhírű, iskolateremtő agykutató, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológia Intézetének igazgatója, Somogyi Péter neurobiológus akadémikus kapja idén a Semmelweis Egyetem (Budapest) legmagasabb rangú kitüntetését, a Semmelweis Budapest Awardot, amelyet 2010. óta adnak át. A ceremónia a Magyar Tudomány Ünnepének kiemelt eseménye, ezért helyszíne az MTA. A díjat az egyetem Szenátusa  alapította. Somogyi Péter évtizedek óta a magasabb rendű idegfunkciók úttörő kutatója,… Tovább »

Amikor az anatómia óra ünnep volt

Először 1946-ban Pécsett hallotta Szentágothai János előadását, és a többi hallgatóval együtt őt is magával ragadta professzoruk személyisége és tudása – vallja az egykori tanítvány, Mess Béla. Az MTA doktora szerint minden idegtudósnak meg kellene próbálnia követni a példáját, még akkor is, ha az Akadémia hajdani elnökének kimagasló szakmai tudását és sokszínű, sziporkázó műveltségét utolérni szinte… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!