Tudomány

“Nincs tökéletes káosz” (Ha már matematikus lett… II. rész)

Az interjú első része itt olvasható. Szemerédi Endre – Azután hazajöttél, és itthon is rád zúdult a média. Hogyan bírtad ezt a rohamot? – Kicsit nyomasztott, de szerencsére nem sokáig tartott, talán két hétig. Tao mondta is, hogy vigyázzak, mert mostantól, az Abel-díjtól megváltozik az életem. Szerencsére nem nagyon változott meg. Amit szívesen csinálok, az… Tovább »

Ha már matematikus lett… I. rész

“Pascal pedzett valamit, amikor nemcsak Istent kereste a matematika képletei mögött, hanem az embert is.” Márai Sándor – 2012-ben a Norvég Tudományos Akadémia a matematika terén elért kimagasló életműved elismeréseként Abel-díjjal tüntetett ki. A díj szakmai értéke és pénzösszege a Nobel-díjéhoz mérhető. …. Számítottál az Abel-díjra? – Őszintén mondom, egyáltalán nem számítottam rá. Nagy meglepetés volt. – Pedig hozzászokhattál… Tovább »

A matematika új kihívásai: hogyan értsük meg a nagyon nagy véges struktúrákat?

Nagyon nagy gráfok A tudomány és a technika világában igen sok struktúrát, jelenséget írunk le hálózattal, matematikai kifejezéssel, gráffal, és ezek a gráfok igen nagy méretűek tudnak lenni. Lássunk néhány példát! Az internet talán a leglátványosabb – és különösen érdekes abból a szempontból, hogy teljes mértékben ember alkotta objektum. Igazából az internet leírásához különböző gráfokat… Tovább »

Prímek, számítógépek és Abel-díj

Nagy öröm érte a magyar matematikai közösséget: Szemerédi Endre Abel-díjat kapott! A díjat 2003 óta évente adományozza a Norvég Tudományos Akadémia a matematika területén elért kimagasló életmű jutalmaként. A díj névadója Niels Henrik Abel norvég matematikus (1802–1829). Mivel matematikából nincs Nobel-díj, a norvég kormány a díj összegét a Nobel-díjhoz hasonlóan állapította meg, és a Nobel-díjhoz… Tovább »

A legnagyobb számelméleti konferencia a Debreceni Egyetemen

Európa legnagyobb számelméleti konferenciáját, a Journées Arithmétiques-et kétévente rendezik meg, de csak minden másodikat tartják külföldön, a többinek az alapító Franciaország a helyszíne. A konferencián több mint 170 előadást hallhat a világ minden tájáról érkezett mintegy 260 matematikus. Az előadók olyan neves intézményekből érkeztek, mint az angliai Cambridge, Oxford, a francia École Polytechnique, a holland Leideni… Tovább »

Életút-áttekintés és tervek – Lovász László nagyinterjú, videókkal

Ölében kisgyerekével írt könyvet – ha rajzolt egy macit, egy darabig folytathatta munkáját. 2014. májusa óta ő a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Még megválasztása előtt interjúzták őt egy Bolyai-díjasokról készülő kötetben. Íme Lovász László, privátim. Lovász László (forrás: LaFemme) A tudomány számos területén létezik Nobel-díj, érdekes, hogy a matematikában nincs? Tudja, hogy miért nincs? Azt hiszem, az igazi… Tovább »

Matematikával megérteni a világot – interjú Lovász Lászlóval 1. rész

Staar Gyula, 2009. A 2009 őszén Budapesten rendezett tudósok világtalálkozójára, a World Science Forumra „12 tudós a 21. századról” címmel kiadvány készült, melyben neves magyar és külföldi tudósok osztják meg gondolataikat a tudományterületük előtt álló kihívásokról. Ez a cikk a kötetbe szánt interjú bővített változata, és a „Fazekas, ELTE, Microsoft, IMU” címmel megjelent interjú folytatásának is… Tovább »

Lovász László: Meddig nőnek a nagy hálózatok? 2. rész

MindenTudás Egyeteme, 2008. III. Véletlen gráfok és a sznobizmus Térjünk rá arra a kérdésre, hogyan lehet egy nagyon nagy hálózathoz hasonlót csinálni kisebb méretben. Véletlenszerűen növekedő nagy hálózatok esetén működő ötlet lehet, ha megpróbálunk hasonló véletlen módszerrel létrehozni egy kisebb hálózatot. Így jutunk a véletlen gráfok elméletéhez. Ennek vizsgálatát Erdős Pál és Rényi Alfréd kezdték meg… Tovább »

A futball egy kicsit komplexebb, mint a matematika

Simon Tamás 2012-es beszélgetése Szemerédi Endrével A matematika Nobel-díjának megfelelő elismeréssel kitüntetett Szemerédi Endre a futball nagy szerelmese. A hetvenkét éves tudósnak gyerekkorában még Bozsik Cucu is gratulált. Szerinte a Barcelona is csak véges sok kombinációt valósít meg a fociban. A futballban elvileg végtelen a kombinációk lehetősége, vagyis ez nem a diszkrét matematika területe. Másképp nézi a… Tovább »

Fazekas, ELTE, Microsoft, IMU – beszélgetés Lovász Lászlóval, 2. rész

Az első rész itt olvasható. Staar Gyula: 2006. augusztus 23-án röppent világgá a hír, hogy a Nemzetközi Matematikai Unió (IMU) Madridban megtartott 25. kongresszusán 2007 januárjától a szervezet elnökévé választottak. Szívből gratulálok, olyan megnyugtató ez, hogy felőled mindig jó hírek érkeznek. (A madridi IMU kongresszusról itt látható videó, Lovász László a 22. perctől kezdve szerepel)…. Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!