Tudomány

Somogyi Péter agy-díjas oxfordi kutató akadémiai székfoglalója

Somogyi Péter Pál neurobiológus, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatója. Az agykutató 2004 óta az MTA levelező tagja. Az elmúlt 9 évben 35 tanulmányt közölt vezető folyóiratokban, és három további akadémia választotta tagjává. Kombinált élettani-anatómiai-neurokémiai egysejtfeloldású vizsgálatai lehetővé tették az egyes idegsejttípusok aktivitásmintázatának és kapcsolatainak a működő agyban történő jellemzését viselkedésfüggő agyi hullámtevékenységek során. Igazolta,… Tovább »

Díszdoktorok avatása az ELTE-n

Az ELTE Szenátusa 2013. május 10-én ismét ünnepi közgyűlést tartott az Aula Magnában az Egyetem Pázmány Péter általi, 1635-ös alapítására emlékezve. Az ülésen, amelyet Mezey Barna rektor nyitott meg, részt vettek az egyetem vezetői, a Karok dékánjai, meghívott vendégek.  Az idei Pázmány-előadást Nádasdy Ádám nyelvész, a Bölcsészettudományi Kar Angol Nyelvi Tanszék egyetemi tanára tartotta „A hangtani semlegesülés mint logikai… Tovább »

Somogyi Péter díszdoktori előadása az ELTE-n

Somogyi Pétert,  az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatóját  – nem mellesleg az MTA KOKI fizetés nélküli munkatársát -, aki számos egyéb kitüntetése és akadémiai tagsága mellett 2004 óta az MTA levelező tagja is volt, az MTA 2013. május 6- i ünnepi közgyűlésén rendes tagjává választotta, május 10-én pedig az ELTE díszdoktorává avatta. A hírnév múlandó dolog,… Tovább »

“A tanítványaimmal röpültem, miközben röpíteni tanítottam őket” – interjú Somogyi Péterrel

  Dr. Somogyi Péter világhírű neurobiológus agykutató tartott szakmai tudományos előadást pénteken a MOGYE zsúfolásig megtelt dísztermében a Magyar Tudományos Akadémia Kolozsvári Területi Bizottságának (MTA KTB) meghívottjaként.  Szombaton a Lambda Communication cég székhelyén válaszolt az újságírók kérdéseire munkásságáról és a tehetséggondozásban betöltött szerepéről. Az egyénileg vállalt segítség mellett Somogyi professzor személyes közbenjárására az elmúlt év… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete / The Origins of Virtue (ismertetés)

Akadémiai Kiadó, 2011. Új Polihisztor Sorozat Ford.: Jakabffy Imre, Jakabffy Éva Előszó: Somogyi Péter (Oxford), Agy-díjas kutató 284 old.     Matt Ridley könyve önmagunk legmélyebb természetével szembesít, ami megrázó is lehetne: hiszen évmilliók evolúciós történetében ismerhetünk rá saját ösztöneink gyökereire. Ám mindezt olvashatjuk kicsit kívülállóként is, mint egy mesét vagy anekdota-füzért, és akkor a legkellemesebb… Tovább »

Somogyi Péter: Szentágothai kandelábersejtje rávilágít tudatunkra és az agykéregről való ismereteink korlátaira

http://semmelweis-egyetem.hu/mediasarok/ Magyar Tudomány, 2012. november Az emlősök agykérge tárolja az életük során összegyűjtött információkat, és mind az állatok, mind az emberek az elraktározott információ segítségével interpretálják a folyamatosan érkező kül- és belvilági szenzoros jeleket, miközben agykérgük döntést hoz a megfelelő motoros programok végrehajtásáról, vagy képzeteket hoz létre. Az emberben olyan tudati folyamatok is az agykéreg… Tovább »

Peter Somogyi received the Semmelweis-Budapest Prize 2012

  www.semmelweis-univ.hu   Peter Somogyi, Unit Director, received the Semmelweis-Budapest Prize 2012 and delivered his lecture “Co-operative chronocircuits in the hippocampus of the brain” at the Hungarian Academy of Sciences on the 22nd November 2012. He has dedicated the 10,000 Euro prize to the setting up of the Stephen W.  Kuffler Scholarship Foundation.... Tovább »

Somogyi Péter agy-díjas oxfordi kutató kapta a Semmelweis Egyetem legrangosabb kitüntetését

  Világhírű, iskolateremtő agykutató, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológia Intézetének igazgatója, Somogyi Péter neurobiológus akadémikus kapja idén a Semmelweis Egyetem (Budapest) legmagasabb rangú kitüntetését, a Semmelweis Budapest Awardot, amelyet 2010. óta adnak át. A ceremónia a Magyar Tudomány Ünnepének kiemelt eseménye, ezért helyszíne az MTA. A díjat az egyetem Szenátusa  alapította. Somogyi Péter évtizedek óta a magasabb rendű idegfunkciók úttörő kutatója,… Tovább »

Somogyi Péter neurobiológus, a Royal Society első magyar rendes tagja

  A “The Royal Society of London” 1660-ban létesült az Egyesült Angol Királyság független tudományos akadémiájaként: így a világ első és legrégibb tudományos akadémiája. Somogyi Péter a Magyar Tudományos Akadémia első kutatója, aki ennek a rangos tudós társaságnak rendes tagja (Fellow) lett. Hogy a Royal Society kitüntető választása csakugyan kiemelkedő magyar tudósra esett, bizonyítja az is,… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!