Tudomány

Agyhullámok és ritmusok

A 17. században élt brit természettudós, Robert Hooke, a „sejt” névadója – aki szerint minden természettudományos vizsgálat alapja a gondos megfigyelés kell, hogy legyen – jelentette ki, hogy az agy fizikai működése hozza létre az emlékezést. A megállapítás bizonyítása azonban ugyancsak sokáig váratott magára, hiszen az emlékezés működési mechanizmusának feltárásáért idén márciusban nyerte csak el… Tovább »

Dr. Erőss Loránd idegsebész, a Máltai Lovagrend tagja a 2014. Prima Primissima Díj jelöltje

Dr. Erőss Loránd idegsebész, kiemelkedő munkájáért az egyik legrangosabb tásadalmi elismerés, a Príma Primissima Díj egyik jelöltje. Még nincs ötven éves, a tíz kategória több mint 450 jelöltjéből, a szakmai zsűri kiválasztotta a 30 Prima közé. Így már Príma díjas a Magyar Tudomány kategóriában. Négy fiú édesapja. Hogyan reagáltak a gyerekek erre az elismerésre? Büszkék. Motiválja őket… Tovább »

Megérteni az agyat, mint a focit

Nusser Zoltán agykutató vehette át 2013-ban az egyik legrangosabb magyar tudományos elismerést, a kétévente odaítélt Bolyai János Alkotói Díjat. – A díjat csak most hetedszerre ítélték oda, de már másodszor kapja agykutató az elismerést. Ön szerint miért? – Remélhetőleg a tudományos eredményeimmel érdemeltem ki, de azért az agykutatásnak is szól a díj. Magyarországon ez nagyon magas szinten… Tovább »

Somogyi Péter agy-díjas oxfordi kutató akadémiai székfoglalója

Somogyi Péter Pál neurobiológus, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatója. Az agykutató 2004 óta az MTA levelező tagja. Az elmúlt 9 évben 35 tanulmányt közölt vezető folyóiratokban, és három további akadémia választotta tagjává. Kombinált élettani-anatómiai-neurokémiai egysejtfeloldású vizsgálatai lehetővé tették az egyes idegsejttípusok aktivitásmintázatának és kapcsolatainak a működő agyban történő jellemzését viselkedésfüggő agyi hullámtevékenységek során. Igazolta,… Tovább »

Az első hullám csúcsán kell lennünk

Interjú Somogyi Péterrel Mécs Anna írása  Az Agy-díjas Somogyi Péter – Szentágothai János tanítványa és Freund Tamásmentora – ma is heti hatvan-hetven órát dolgozik, hogy az élvonalban maradhasson. Az Oxfordi Egyetem általa alapított Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatói szolgálatából 2015-ben, harminc év után távozik. Ám a tudománypolitika mindig csak másodsorban érdekelte, a legfontosabb számára agyunk megismerése maradt. Most bizonyos agyi folyamatok hihetetlen kifinomultságával kapcsolatos… Tovább »

Díszdoktorok avatása az ELTE-n

Az ELTE Szenátusa 2013. május 10-én ismét ünnepi közgyűlést tartott az Aula Magnában az Egyetem Pázmány Péter általi, 1635-ös alapítására emlékezve. Az ülésen, amelyet Mezey Barna rektor nyitott meg, részt vettek az egyetem vezetői, a Karok dékánjai, meghívott vendégek.  Az idei Pázmány-előadást Nádasdy Ádám nyelvész, a Bölcsészettudományi Kar Angol Nyelvi Tanszék egyetemi tanára tartotta „A hangtani semlegesülés mint logikai… Tovább »

Somogyi Péter díszdoktori előadása az ELTE-n

Somogyi Pétert,  az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatóját  – nem mellesleg az MTA KOKI fizetés nélküli munkatársát -, aki számos egyéb kitüntetése és akadémiai tagsága mellett 2004 óta az MTA levelező tagja is volt, az MTA 2013. május 6- i ünnepi közgyűlésén rendes tagjává választotta, május 10-én pedig az ELTE díszdoktorává avatta. A hírnév múlandó dolog,… Tovább »

Faültetés Balatonfüreden, a Nobel-díjasok ligetében

Március 16. szombat  14:00 óra Tervezett program: faültetés a Nobel-díjasok ligetében az Agykutatás hete alkalmából. Az idegtudományi Nobel-díjként emlegetett Brain Prize-díjat elnyert magyar agykutatók (Freund Tamás, Budapest; Buzsáki György, Newark, USA; Somogyi Péter, Oxford, UK) faültetése a Nobel-díjasok ligetében.... Tovább »

“A tanítványaimmal röpültem, miközben röpíteni tanítottam őket” – interjú Somogyi Péterrel

  Dr. Somogyi Péter világhírű neurobiológus agykutató tartott szakmai tudományos előadást pénteken a MOGYE zsúfolásig megtelt dísztermében a Magyar Tudományos Akadémia Kolozsvári Területi Bizottságának (MTA KTB) meghívottjaként.  Szombaton a Lambda Communication cég székhelyén válaszolt az újságírók kérdéseire munkásságáról és a tehetséggondozásban betöltött szerepéről. Az egyénileg vállalt segítség mellett Somogyi professzor személyes közbenjárására az elmúlt év… Tovább »

Agy-díj 2011.

http://www.thebrainprize.org/ Akik leszakították az alacsonyan lógó gyümölcsöt Külföldön dolgozó magyar Agy díjas kutatók, avagy: miért nem mennek az autók a kötelező forgalommal szembe? Amikor egy nemzetközi tudományos díjat alapítanak, pláne, ha ennek összege épp csak valamivel marad el a Nobel-díjétól, üzenetértékű, hogy kik kapják meg elsőként, kikkel lehet majd később az új elismerést „fémjelezni”. Ezért… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!