Tudomány

A megfejthetetlen mezsgyéjén

A háziorvosi rendelőben, hogy végre ne csak a saját nyavalyáimat soroljam, a barátom különös betegségét hozom szóba. A kezelésekre nem reagáló epilepsziát. Ennek kapcsán az agyról, az agykutatásról kezdünk diskurálni jótevőmmel, Sütő Lászlóval. A beszélgetés egy pontján az orvos egykori gimnáziumi osztálytársát, az USA-ban élő Buzsáki Györgyöt említi. – A diagnózist illetően nagyon komoly előrehaladás… Tovább »

Somogyi Péter agy-díjas oxfordi kutató akadémiai székfoglalója

Somogyi Péter Pál neurobiológus, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatója. Az agykutató 2004 óta az MTA levelező tagja. Az elmúlt 9 évben 35 tanulmányt közölt vezető folyóiratokban, és három további akadémia választotta tagjává. Kombinált élettani-anatómiai-neurokémiai egysejtfeloldású vizsgálatai lehetővé tették az egyes idegsejttípusok aktivitásmintázatának és kapcsolatainak a működő agyban történő jellemzését viselkedésfüggő agyi hullámtevékenységek során. Igazolta,… Tovább »

Az első hullám csúcsán kell lennünk

Interjú Somogyi Péterrel Mécs Anna írása  Az Agy-díjas Somogyi Péter – Szentágothai János tanítványa és Freund Tamásmentora – ma is heti hatvan-hetven órát dolgozik, hogy az élvonalban maradhasson. Az Oxfordi Egyetem általa alapított Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatói szolgálatából 2015-ben, harminc év után távozik. Ám a tudománypolitika mindig csak másodsorban érdekelte, a legfontosabb számára agyunk megismerése maradt. Most bizonyos agyi folyamatok hihetetlen kifinomultságával kapcsolatos… Tovább »

Díszdoktorok avatása az ELTE-n

Az ELTE Szenátusa 2013. május 10-én ismét ünnepi közgyűlést tartott az Aula Magnában az Egyetem Pázmány Péter általi, 1635-ös alapítására emlékezve. Az ülésen, amelyet Mezey Barna rektor nyitott meg, részt vettek az egyetem vezetői, a Karok dékánjai, meghívott vendégek.  Az idei Pázmány-előadást Nádasdy Ádám nyelvész, a Bölcsészettudományi Kar Angol Nyelvi Tanszék egyetemi tanára tartotta „A hangtani semlegesülés mint logikai… Tovább »

Somogyi Péter díszdoktori előadása az ELTE-n

Somogyi Pétert,  az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatóját  – nem mellesleg az MTA KOKI fizetés nélküli munkatársát -, aki számos egyéb kitüntetése és akadémiai tagsága mellett 2004 óta az MTA levelező tagja is volt, az MTA 2013. május 6- i ünnepi közgyűlésén rendes tagjává választotta, május 10-én pedig az ELTE díszdoktorává avatta. A hírnév múlandó dolog,… Tovább »

“A tanítványaimmal röpültem, miközben röpíteni tanítottam őket” – interjú Somogyi Péterrel

  Dr. Somogyi Péter világhírű neurobiológus agykutató tartott szakmai tudományos előadást pénteken a MOGYE zsúfolásig megtelt dísztermében a Magyar Tudományos Akadémia Kolozsvári Területi Bizottságának (MTA KTB) meghívottjaként.  Szombaton a Lambda Communication cég székhelyén válaszolt az újságírók kérdéseire munkásságáról és a tehetséggondozásban betöltött szerepéről. Az egyénileg vállalt segítség mellett Somogyi professzor személyes közbenjárására az elmúlt év… Tovább »

Agy-díj 2011.

http://www.thebrainprize.org/ Akik leszakították az alacsonyan lógó gyümölcsöt Külföldön dolgozó magyar Agy díjas kutatók, avagy: miért nem mennek az autók a kötelező forgalommal szembe? Amikor egy nemzetközi tudományos díjat alapítanak, pláne, ha ennek összege épp csak valamivel marad el a Nobel-díjétól, üzenetértékű, hogy kik kapják meg elsőként, kikkel lehet majd később az új elismerést „fémjelezni”. Ezért… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete / The Origins of Virtue (ismertetés)

Akadémiai Kiadó, 2011. Új Polihisztor Sorozat Ford.: Jakabffy Imre, Jakabffy Éva Előszó: Somogyi Péter (Oxford), Agy-díjas kutató 284 old.     Matt Ridley könyve önmagunk legmélyebb természetével szembesít, ami megrázó is lehetne: hiszen évmilliók evolúciós történetében ismerhetünk rá saját ösztöneink gyökereire. Ám mindezt olvashatjuk kicsit kívülállóként is, mint egy mesét vagy anekdota-füzért, és akkor a legkellemesebb… Tovább »

Somogyi Péter: Szentágothai kandelábersejtje rávilágít tudatunkra és az agykéregről való ismereteink korlátaira

http://semmelweis-egyetem.hu/mediasarok/ Magyar Tudomány, 2012. november Az emlősök agykérge tárolja az életük során összegyűjtött információkat, és mind az állatok, mind az emberek az elraktározott információ segítségével interpretálják a folyamatosan érkező kül- és belvilági szenzoros jeleket, miközben agykérgük döntést hoz a megfelelő motoros programok végrehajtásáról, vagy képzeteket hoz létre. Az emberben olyan tudati folyamatok is az agykéreg… Tovább »

Somogyi Péter agy-díjas oxfordi kutató kapta a Semmelweis Egyetem legrangosabb kitüntetését

  Világhírű, iskolateremtő agykutató, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológia Intézetének igazgatója, Somogyi Péter neurobiológus akadémikus kapja idén a Semmelweis Egyetem (Budapest) legmagasabb rangú kitüntetését, a Semmelweis Budapest Awardot, amelyet 2010. óta adnak át. A ceremónia a Magyar Tudomány Ünnepének kiemelt eseménye, ezért helyszíne az MTA. A díjat az egyetem Szenátusa  alapította. Somogyi Péter évtizedek óta a magasabb rendű idegfunkciók úttörő kutatója,… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!