Tudomány

A Goddard görög napfizikusának közel 10 éves várakozása teljesül be a Plútó megközelítésével

Amikor a NASA New Horizons űrszondája július 14-én elrepül a távoli, jeges világ mellett, Nikolaos Paschalidis napfizikus bizonyára boldog ember lesz. Az eddig soha fel nem keresett törpe égitest légkörének feltárásában az általa fejlesztett technológia segít. Sokat vártunk erre – mondja a görög származású tudós, aki jelenleg a NASA Goddard Űrközpontjában dolgozik a Maryland-i Greenbeltben…. Tovább »

Mit rejt a Plútó fagyos birodalma?

Első alkalommal érkezik emberkéz készítette űreszköz a Plútó rendszeréhez. A közel tíz éve úton lévő New Horizons 2015. július 14-én száguld el a törpebolygóvá lefokozott égitest és holdjai mellett. Vajon mit rejt a Plútó fagyos birodalma, feltárul-e előttünk egy új világ a képeken? Kereszturi Ákos, a MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézete… Tovább »

„Szív küldi” a Plútótól – a bolygóhoz közeledő New Horizons űrszonda képe

A feltámadt New Horizons űrszonda LORRI kamerájának felvétele 2015. július 7-én. Ez az első kép a július 4-i anomália óta. Több mint 9 év és mintegy 5 milliárd kilométer megtett út után a New Horizons űrszonda most már hivatalosan is küldi a „közelképeket”. Július 8-án kora reggel a tudósok ezt az új képet kapták meg a… Tovább »

Végre láthatjuk, hogyan is fest a Plútó közelről – céljához közeledik a New Horizons űrszonda

A Holdunknál kisebb Plútóról nézve a Nap csupán egy fényes csillag A Plútót Clyde Tombaugh fedezte fel 1930-ban. Az elmúlt több mint hét évtized alatt ha nem is túl sokat, de azért megtudtunk egyet s mást a – görög mitológiai alvilág uráról elkeresztelt – bolygóról. Közepes naptávolsága majdnem 6 milliárd km, és átlagosan 4,7 km-t tesz… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!