Tudomány

Potlatch, avagy az ajándék, mint fegyver (videóval)

Mielőtt teljes cinizmussal vádolnának, ki kell jelentenem, hogy nem akarom az erényt erény voltától megfosztani. Az, akinek számára a nagylelkű emberek motivációja túl problematikus, a következő hibás körbe kerül: az igazi altruista nem ajándékoz, mert arra a következtetésre jut, hogy valamely jó tettel úgy tűnhet, mintha hencegni akarna, vagy neadj Isten viszonzást várna el, azaz feleslegesen lekötelezné a megajándékozandót; a… Tovább »

A nemes vadember, mint illúzió

Seattle törzsfőnök, a duwamish indiánok vezetője 1854-ben híres beszédet intézett Washington territórium kormányzójához, miután a kormányzó – Franklin Pierce elnök nevében – felajánlotta földjük megvételét. A beszéd hosszú volt és megszégyenítő, s ma az egyik leggyakrabban idézett szöveg a környezetvédelmi irodalomban, amely a mai környezetmegőrző mozgalom szinte valamennyi motívumát megelőlegezte. Számos némileg egymástól eltérő változata létezik, közülük az egyik… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete – Közvagyon, magán-ajándék

   amelyben kiderül: senki nem fogyaszthat el egyedül egy mamutot   Nincs fontosabb kötelesség a szívesség viszonzásánál. Aki erről megfeledkezik, abban senki sem fog bízni. Cicero   Bolygónk szárazföldi felszínének legnagyobb része természetes állapotában sivatag vagy erdőség. Az ember beavatkozása nélkül ma is esőerdők ölelnék körbe a trópusokat, lombos erdők a mérsékelt övet, fenyvesek borítanák a… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete / The Origins of Virtue (ismertetés)

Akadémiai Kiadó, 2011. Új Polihisztor Sorozat Ford.: Jakabffy Imre, Jakabffy Éva Előszó: Somogyi Péter (Oxford), Agy-díjas kutató 284 old.     Matt Ridley könyve önmagunk legmélyebb természetével szembesít, ami megrázó is lehetne: hiszen évmilliók evolúciós történetében ismerhetünk rá saját ösztöneink gyökereire. Ám mindezt olvashatjuk kicsit kívülállóként is, mint egy mesét vagy anekdota-füzért, és akkor a legkellemesebb… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete – Somogyi Péter agy-díjas kutató előszava / Matt Ridley: The Origins of Virtue, Preface of Brain Prize winner Peter Somogyi

Dr. Somogyi Péter, agykutató professzor, az oxfordi MRC Anatomical Neuropharmacology Unitigazgatója, az MTA és első magyarként a Royal Society of London tagja. A híres Szentágothai-iskola egyik legkiemelkedőbb kutatója. A 2011-ben alapított Brain Prize első díjazottja, Freund Tamással és Buzsáki Györggyel együtt. Ezt tekintik az agykutatók Nobel-díjának.  * Előszó Valami mozdult a homályban. A növényzet elfedte,… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete – az emberi ösztönök és a társadalmi együttműködés

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Normál táblázat”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Matt Ridley: The Origins of Virtue Fordította: Jakabffy Éva, Jakabffy Imre Akadémiai Kiadó / Új Polihisztor sorozat, 2011. Az erény eredete abból az ősi… Tovább »

A csaló vámpírt hamar leleplezik

Matt Ridley: Az erény eredete – részlet Denevér vértestvérek …Az önös egyedek közti együttműködés egyik lehetséges oka a „viszonosság”; tömören: én vakarom a te hátadat, majd te is vakarod az enyémet. Az egyik állat által nyújtott szívességet később egy viszont-szívesség honorálhatja mindkettejük előnyére, amennyiben maga a szívesség kevesebbe kerül, mint a viszonzásból származó lehetséges hasznuk. A… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete – Zendülés a méhkasban

Az együttműködésen belül az összes többi természetes kollaborálásban is a következő konfliktusra bukkanhatunk: a lázadás, a kollektív szellemet lerombolni képes rebellis individualizmus bármely stádiumban felütheti a fejét. Vegyük a dolgozó méhek problémáját. Szemben a hangyafajok többségének dolgozóival, ezek nem képtelenek a szaporodásra, de szinte soha nem hoznak világra utódokat. Miért? Miért nem lázad fel a dolgozó méh ama… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete – Előhang (részlet)

Előhang   amelyben egy orosz anarchista megszökik a börtönből Bántott látnom az öregember nyomorúságos állapotát, így a némi enyhülést adó alamizsnám nekem magamnak is megnyugvás. Thomas Hobbes, amint megmagyarázza, miért adott 6 pennyt egy koldusnak.   A fogoly dilemmában volt. Miközben lassan lépdelt a megszokott útvonalon, egyszerre csak meghallotta a hegedűszót – egy sodró Kontski-mazurkát… Tovább »

Erény és ármány

A Csaló és az együgyű Messiás Jakabffy Éva, IPM, 2007 Matt Ridley The Origins of Virtue (Az erény eredete) című munkájában azt a kérdést járja körül, hogy az emberi fajra szerinte egyedülálló mértékben jellemző együttműködő készség miként alakult ki. Több tudományág – például az evolúciós biológia, a közgazdaságtan és az antropológia – érveit is alkalmazva… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!