Tudomány

Az eltűnt receptorok nyomában

Ahogy egyre több országban engedélyezik a marihuána orvosi és élvezeti célú fogyasztását, egyre felfokozottabbá válik a vita e drog valós élettani hatásairól. Katona István neurobiológus és munkatársai világraszóló felfedezést tettek a fű fő hatóanyagával kapcsolatban. A tudós álláspontja a marihuánáról nem morális elvek, ideák és előítéletek szüleménye, hanem hátterében a tudományos tények állnak. – Agykutatóként… Tovább »

A belső kannabinoid jelzés

Természet Világa, 2009. április  Az agy immár második évtizedének egyik nagy áttörése egy új hírvivő rendszer felfedezése: a belső kannabinoidoké. Miért találtak rájuk viszonylag későn? Miért tekinthető a belső kannabinoid rendszer akár idegrendszerünk őrangyalának is – miközben, ha külső kannabisz-származékokkal bombázzuk, alattomos módon a függőség pokoli útjára vihetnek? Van-e kiút ebből, és mi mindenben segíthetnek… Tovább »

Katona István: Az agy, a füves cigi és a vihar: A marihuána molekuláris hatásainak vizsgálata (video)

“Ha elég érdekesen beszélek, 10 millió szinapszisotokban most komoly jelátvitel zajlik”. – Katona István agykutató professzor a tudománynépszerűsítő Élő Adás sorozatban az idegtudomány egyik legforróbb területét mutatja be, olyan élményszerűen, hogy szinte magunk is részesévé válunk e kutatói pálya legkiemelkedőbb pillanatainak. A felfedezés ösvényén lépésről lépésre haladva, egy óra múltán még a laikus vagy kezdő is szinte szakértőnek… Tovább »

A fű “kinyírja” az agy kannabisz-receptorait: a “rockfesztivál-paradigma”

Barna László és Dudok Barna agykutatók, MTA KOKI A rekreációs célú kannabiszfogyasztás – szemben az orvosi célúval – drámai módon csökkenti az agy finomszabályozását biztosító molekulák mennyiségét. Katona Istvánt, Dudok Barnát és munkatársaikat szinte sokkolta, ahogyan a THC (a hasis és a marihuána fő hatóanyaga, a delta-9-tetra-hidro-cannabinol) valósággal lesöpörte a kulcsfontosságú fehérjéket az idegvégződésekről. Az MTA… Tovább »

Parányi részletek birodalma – a Nikon szuperfeloldású mikroszkópia

A Duna TV Novum című műsorának első 2015-ös részében az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézet két fiatal kutatója – Dudok Barna és László Zsófi -, valamint az Auro-Science Consulting Kft. Nikon Mikroszkópia-Képalkotás üzletágának vezetője, Dr. Kun András beszéltek a szuperrezolúciós és konfokális fénymikroszkópok neurobiológia kutatásokban való használatáról, a Nikon Small World fotóversenyről és a Nikon – KOKI… Tovább »

Az új Nikon-KOKI mikroszkópközpont átadása

2013. okt. 11-én ünnepélyesen átadták az új Nikon-KOKI mikroszkópközpontot (NKMK). Ez 1 050 000 Eurós beruházás, mely az itt dolgozók számára csúcstechnológiák alkalmazását teszi lehetővé; élő sejtekben zajló folyamatokat figyelhetnek meg még sosem látott részletességgel.   Egy bővítés nem minden esetben ok arra, hogy egy világcég elnöke két teljes napját csak utazásra áldozza miatta. Az, hogy… Tovább »

Lendületet kapott a nano-léptékű agykutatás

Az idegsejtek összehangolt működését irányító jelpályákat vizsgálja a Lendület program keretében Katona István. Az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetben (KOKI) működő kutatócsoportjának egyik fő célkitűzése olyan új eljárás kidolgozása, amely egy adott jelpályában szerepet játszó fehérjék helyének nanométer-pontosságú meghatározását és mennyiségi mérését is lehetővé teszi. Eredményeik hozzájárulhatnak például az epilepszia kialakulásának jobb megértéséhez. Az eredetileg ornitológusnak készülő Katona István figyelmét egy váratlan esemény… Tovább »

Agykutató a függőségről és a tudomány szponzorálásáról II. – Magyarország

Nagyobb a jutalom, ha váratlanul ér Jakabffy Éva interjúja Katona István agykutatóval (KOKI) Magyar Pszichológiai Szemle 2010/4. „THE REWARD IS GREATER WHEN UNEXPECTED”INTERVIEW WITH ISTVÁN KATONA Serotonin, dopamine, endorphin are the commonest messengers of the brain. More frequent are, however, the endocannabinoids which have similar effect as the THC, the psychoactive compound of cannabis, but… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!