Tudomány

Neuroesztétika

– Honnan ered az agy és a pán-ázsiai művészet iránti érdeklődése? – Mindig is érdekelt a pszichológia és a filozófia; bizonyára innen a korai érdeklődésem. Mindig is igen befelé forduló voltam, így sok időt töltök a gondolataimba merülve. Gyakran meglepődöm, mi minden zajlik odabenn! Ahogy tudományos érdeklődésem fejlődött, rájöttem, hogy bármely biológiai rendszer lenyűgöző lehet…. Tovább »

Zaj az agyban

Magyar tudósok jelentős lépéssel járultak hozzá annak megismeréséhez, hogyan kommunikálnak egymással az idegsejtek. Orbán Gergő, a Magyar Tudományos Akadémia Wigner FK Részecske és Magfizikai Intézetének kutatója az InfoRádió Szigma – a holnap világa című magazinműsorának adott exkluzív interjúban arról is beszélt, hogyan lehet kiaknázni felfedezésük gyakorlati hasznait. Mindeddig a tudományos közvélekedés az volt, hogy a neuronok… Tovább »

Le tudja-e képezni az agy a nem-euklidészi geometriákat és az absztrakt tereket?

A Royal Society lapjában, az Interface-ben nemrég publikált SISSA kísérletben olyan matematikai elvekre épülő modellt (számítógépes szimulációt) teszteltek, amely megmagyarázza, hogyan jönnek létre az agyban térképek, és ezek hogyan alkalmazkodnak az egyént alakító környezethez. Euklidészi geometria az a mértan, amelyet az iskolában tanulunk, a nem-euklidészi geometriák pedig azok, amelyek az öt euklidészi posztulátumból egyet vagy többet elvetnek…. Tovább »

„Az izgalom biológiája. Selye János és a stresszelmélet dimenziói” című időszaki kiállítás a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban

Selye János (1907 – 1982) 1936-ban, a Nature-ben megjelent cikkében ismertette meg a tudományos világot egy új jelenséggel, amelyet később stressznek nevezett el. A stressz eredeti angol jelentése feszültség, idegfeszültség. A stressz-elmélet, mint annyi más tudományos felfedezés, nem volt előzmények nélkül való. Már az ókori Hippokrátész is tanulmányozta a pátosz és a pónosz kérdését, és arra a… Tovább »

A funkcionális agyi képalkotó eljárások “királynője”: a pozitronemissziós tomográfia (PET)

Dr. Gulyás Balázs agykutató professzor (Karolinska Intézet, Stockholm) Az agykutatás területén két évtizede jelentek meg a funkcionális képalkotó eljárások, amelyek forradalmasították napjaink neurobiológiáját. Ezen eljárások segítségével fel tudjuk térképezni a szenzoros, a mozgási, a kognitív vagy az emocionális agyi folyamatokat. A funkcionális agyi képalkotó eljárások “királynője” a pozitronemissziós tomográfia (PET). Radioaktív jelzőanyagok segítségével lokalizálni tudjuk az idegsejtek… Tovább »

Hogyan kódolja agyunk a váratlan, sokkoló eseményeket?

200 milliárd idegsejtünk némelyike akár 50–60 ezer szinapszist, sejtek közti kapcsolatot létesít más idegsejtekkel, bizonyos idegnyúlványokban pedig az ingerek akár 420 kilométer/órás sebességgel is száguldhatnak. Egy magyar kutatók által is jegyzett, a Scienceben megjelent, hatalmas jelentőségű kutatás a hippokampusz nevű agyterületen – amely a tájékozódásért, eseményszintű (epizodikus) tanulásért felelős – újfajta, erős serkentő idegsejt-kapcsolatot (szinapszist) fedezett fel. Ez a kapcsolat a hangulat beállításáért… Tovább »

Dr. Erőss Loránd idegsebész, a Máltai Lovagrend tagja a 2014. Prima Primissima Díj jelöltje

Dr. Erőss Loránd idegsebész, kiemelkedő munkájáért az egyik legrangosabb tásadalmi elismerés, a Príma Primissima Díj egyik jelöltje. Még nincs ötven éves, a tíz kategória több mint 450 jelöltjéből, a szakmai zsűri kiválasztotta a 30 Prima közé. Így már Príma díjas a Magyar Tudomány kategóriában. Négy fiú édesapja. Hogyan reagáltak a gyerekek erre az elismerésre? Büszkék. Motiválja őket… Tovább »

Nemzeti Agykutatási Program – 12 milliárd forint agykutatásra

Szegedi Imre A Nemzeti Agykutatási Program (NAP) legfontosabb célkitűzései között az idegsejteket fénnyel manipuláló optogenetika, a Parkinson-kór kezelésében alkalmazott mélyagyi stimuláció, az epilepsziás rohamokat meggátoló agyi érzékelők kutatása és a gyógyszerkutatások előtt álló kihívások is szerepelnek. A program kon­zorciumának elnöke az Agy díjas Freund Tamás akadémikus, aki kapcsolatot jelent az Európai Bizottság zászlóshajó (Flagship) programjának… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!