Tudomány

Elmésségek éles elmékről

IPM 2010. március Miért nevetünk az okosakon? Mert az okosság eltávolodhat a gyakorlatias, megszokott intelligenciától, mint a viccbeli tudósoknál. Máskor éppen a gyakorlatiasság túlhajtása miatt válhat nevetségessé, mint a zsugorinak kikiáltott nemzeteknél.  Kőkorszaki és műszaki szakik  Népi megfigyelés – vagy vélekedés –, hogy a tudós emberek mindig furák egy kicsit. Ma, amikor mind több tudós lép… Tovább »

Nevetni bolondulásig 1.

IPM 2005. július „A nevetés az ember sajátja” – írta Rabelais a Gargantuában, mintegy visszhangozva Arisztotelészt, aki úgy vélekedett, hogy az élőlények közül egyedül az ember tud nevetni. Tévedtek volna? És vajon azt tudjuk-e már, hogy miért is nevetünk? Évente 6205-ször nevetünk: egy felnőtt egy nap alatt átlagosan 17-szer nevet. Ez persze semmi a gyerekek… Tovább »

Párválasztási X-faktor

Jakabffy Éva, IPM, 2012.  Újabban az evolúciós pszichológia mondja meg nekünk, kibe szeressünk bele, elősegítve génjeink továbbélését. Ennek alapján mindenki a legrátermettebb jelöltet választaná, aki tehát magas, ambiciózus, intelligens és megbízható. Akkor hogy lehet, hogy nők néha egy fura fazont részesítenek előnyben, máskor egy gengsztert, egy szélhámost vagy éppen egy teljesen felejthető figurát? Az a… Tovább »

Ki nevet(tet) a végén?

Jakabffy Éva, IPM, 2010. (részletek) Humort olvasunk, hallgatunk, művelünk, de a humorról szóló írásokat nagy ívben kerüljük. Ne mondja meg nekünk senki, mitől talál el a poén, mert akkor már nem tudunk rajta nevetni. Most azonban az a veszély, hogy megfejtjük a humor végső titkát, nem fenyeget. A Karnevál szerzőjével együtt ugyanis azt valljuk: „A humor… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!