Tudomány

Retro tudomány: Eszmecsere az agyról és a számítógépről

A gondolkodó embereket hallatlanul érdekli az agykutatás. A XX. századot – egyebek mellett – gyakran emlegetik az agykutatás évszázadaként. Ezt a századot azonban a számítástechnika kialakulása is jellemzi. A két terület kapcsolatáról, egymásra hatásáról, rokonságáról, különbözőségéről beszélgettünk a nyár elején.   SZEPESVÁRY PÁL: Mielőtt belekapnánk, arra kérlek, mutassátok be magatokat. ÉRDI PÉTER: A Magyar Tudományos… Tovább »

Forradalmi változások az agykutatásban – új TV-sorozat

Forradalmi változások az agykutatásban – új TV-sorozat (a teljes 1. adás videója) Friderikusz Sándor műsorvezetésével új, havonta jelentkező sorozat indul, amely – a genetikával foglalkozó múlt évi műsorokhoz hasonlóan – forradalmi változások előtt álló témával, az aggyal és működésével foglalkozik. Hogy milyen bonyolult és érdekes területről van szó, annak érzékeltetésére néhány adat: – A nagyobb… Tovább »

Interjú Freund Tamással, a Nemzeti Agykutatási Program vezetőjével

Az agybetegségek egy év alatt 798 milliárd eurójába kerülnek az Európai Uniónak, másfélszer annyiba, mint az öt következő legdrágább betegség – vont párhuzamot lapunknak Freund Tamás, a Nemzeti agykutatási program vezetője. A Magyar Tudományos Akadémia élettudományi alelnöke, Széchenyi-díjas tudós szerint napjainkban agyunk sosem látott terhelésnek van kitéve. Év elején hirdették meg a tizenkétmilliárd forintos Nemzeti… Tovább »

Nemzeti Agykutatási Program – 12 milliárd forint agykutatásra

Szegedi Imre A Nemzeti Agykutatási Program (NAP) legfontosabb célkitűzései között az idegsejteket fénnyel manipuláló optogenetika, a Parkinson-kór kezelésében alkalmazott mélyagyi stimuláció, az epilepsziás rohamokat meggátoló agyi érzékelők kutatása és a gyógyszerkutatások előtt álló kihívások is szerepelnek. A program kon­zorciumának elnöke az Agy díjas Freund Tamás akadémikus, aki kapcsolatot jelent az Európai Bizottság zászlóshajó (Flagship) programjának… Tovább »

Agykutatás évtizede – másodszor

“Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálon kapaszkodhatsz a jövőbe.” (Babits Mihály) Kezdjük tehát a múlttal. Agykutatás évtizede először: a 90-es évek   Az Amerikai Egyesült Államokban a szenátus megszavazta és Bush elnök 1989. július 25-én aláírta azt a határozatot, mely az évszázad utolsó évtizedét az agykutatás évtizedének nyilvánította. Az, hogy a… Tovább »

Az agykutatás évtizede Európában: 2013-2023.

  2013 és 2023 között a kontinens 80 tudományos intézménye vehet részt az 1,2 milliárd eurós, Henry Markram által irányított Emberi Agy Projektben (Human Brain Project, HBP), amelynek célja az emberi agy működésének pontosabb megértése, az idegrendszeri betegségek gyógyítása. Az Európai Bizottság által kezdeményezett, jövőbeni és feltörekvő technológiák fejlesztésére irányuló FET (Future and emerging technologies)… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!