Tudomány

Katona István: Az agy, a füves cigi és a vihar: A marihuána molekuláris hatásainak vizsgálata (video)

“Ha elég érdekesen beszélek, 10 millió szinapszisotokban most komoly jelátvitel zajlik”. – Katona István agykutató professzor a tudománynépszerűsítő Élő Adás sorozatban az idegtudomány egyik legforróbb területét mutatja be, olyan élményszerűen, hogy szinte magunk is részesévé válunk e kutatói pálya legkiemelkedőbb pillanatainak. A felfedezés ösvényén lépésről lépésre haladva, egy óra múltán még a laikus vagy kezdő is szinte szakértőnek… Tovább »

A fű “kinyírja” az agy kannabisz-receptorait: a “rockfesztivál-paradigma”

Barna László és Dudok Barna agykutatók, MTA KOKI A rekreációs célú kannabiszfogyasztás – szemben az orvosi célúval – drámai módon csökkenti az agy finomszabályozását biztosító molekulák mennyiségét. Katona Istvánt, Dudok Barnát és munkatársaikat szinte sokkolta, ahogyan a THC (a hasis és a marihuána fő hatóanyaga, a delta-9-tetra-hidro-cannabinol) valósággal lesöpörte a kulcsfontosságú fehérjéket az idegvégződésekről. Az MTA… Tovább »

Parányi részletek birodalma – a Nikon szuperfeloldású mikroszkópia

A Duna TV Novum című műsorának első 2015-ös részében az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézet két fiatal kutatója – Dudok Barna és László Zsófi -, valamint az Auro-Science Consulting Kft. Nikon Mikroszkópia-Képalkotás üzletágának vezetője, Dr. Kun András beszéltek a szuperrezolúciós és konfokális fénymikroszkópok neurobiológia kutatásokban való használatáról, a Nikon Small World fotóversenyről és a Nikon – KOKI… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!