Tudomány

Káprázatos új képek az agyról

Az agykutatóból művésszé lett Greg Dunn és Brian Edwards fizikus különleges maratási technika segítségével készítettek rajzokat az agy különféle területeiről.   Az agytörzs, amely az alapvető élettani funkciókat (keringés, légzés) irányítja és a kisagy Dunn először is felvételeket gyűjtött az agyról, például idegsejtekről és azok kapcsolatairól szóló részletes ábrákat. Ezeket átlátszó lapok alá helyezte, és így készítette… Tovább »

Mesterséges intelligencia és a talamusz

Nem ismerjük, tehát félünk tőle – pedig az sem biztos, hogy egyhamar tényleg megvalósul a mostanában sokat emlegetett mesterséges intelligencia. De mi számít valóban mesterséges intelligenciának? Erről beszélt Benczúr András a Szigmában. Talamusz Az újabb kutatások szerint a talamusznak csak egy kisebb része felel azért, hogy az érzékszervi információk eljussanak az agykéreghez. A többi rész… Tovább »

Csillagászati sebességre kapcsolt az agykutatás

Forradalom zajlik az agykutatásban: már az utóbbi évtizedben is sokkal többet tudtunk meg központi vezérlőnk működéséről, és a távlatok beláthatatlanok. Az alvás, a tanulás és a felejtés, az álmok, a kreativitás titkairól, mechanizmusáról is kérdeztük az MTA doktorát. Magyar Narancs: Ez a tudományterület, az agykutatás egyfajta forradalmat él át az ezredforduló óta. AL: Pontosítanék: az… Tovább »

Agykutatás sorozat 2. rész – észlelés és emlékezet

Ebben az adásban folytattuk az agy működéséről szóló sorozatunkat, ezúttal két kérdéskörrel foglalkoztunk: előbb az érzékszervekről és érzékelésről beszélgettünk (köznapi értelemben a látás, hallás, szaglás, ízlelés és tapintás szerveit tekintjük érzékszerveknek). A mai program második felében pedig az emlékezet működéséről is szót váltottunk Csépe Valéria pszichológussal, Acsády László neurobiológussal és Kálmán János pszichiáterrel. .... Tovább »

Forradalom az idegtudományban

A hazai lakosság egyharmada szenved valamilyen idegrendszeri kórképben. Csak a migrén mintegy egymillió embert érint Magyarországon. Ennek ellenére az idegtudományi kutatások egészen a legutóbbi évekig nem kaptak olyan támogatást, mint amilyen indokolt lenne. Ezen a helyzeten segített a NAP, vagyis Nemzeti Agykutató Program, amelynek első eredményeiről is szó esett a Magyar Idegtudományi Társaság 2015. január… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!