A 12. Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat megnyitó ünnepségének idén a Szegedi Tudományegyetem adott otthont. A megnyitón Lovász László, az akadémia elnöke tartott előadást Hogyan működik a tudomány? címmel. Az akadémikus felidézte John Horgan The End of Science című könyvében felvetett gondolatát, mely szerint a tudománynak hamarosan vége szakad, hiszen már mindent tudunk. A Wolf-díjas matematikus ebből a gondolatból indult ki, hogy azután a geocentrikus világképtől egészen a relativitáselméletig bizonyíthassa ennek cáfolatát.
“A magyar tudomány ünnepe is arról szól, szeretnének megértetni magunkat, tudósokat olyanokkal, akiknek talán nem annyira nyilvánvaló mit is csinál egy tudós” – mondta azzal kapcsolatban, mit szolgálnak a közel egy hónapig tartó programok. Lovász László egészen a tudóst hajtó erőig, a megismerés vágyáig kalauzolta el a hallgatóságot, hiszen mint mondta, e nélkül nem működnek a tudomány. Kérdésre mindig kérdéssel kell válaszolni, s egy-egy kutatási kudarcélmény nem hibát, hanem a probléma egy újabb megközelítését eredményezi. Sok áltudomány úgy jön létre, hogy egy kedvenc gondolatról nem ismerjük el, hogy nem állja ki a tudomány próbáját – tette hozzá. Az élet, a gazdaság és a történelem még mind olyan területek, ahol a tudománynak még van értelme.
Az akadémikus rávilágított, számos olyan kézzelfogható tudományos eredmény segíti ma a mindennapjainkat, melyek alkalmazása nélkül teljesen más lenne az életünk; ilyen az okostelefon, az internet vagy a pénz. Az alapkutatások nemcsak gyakorlati hasznosulásuk miatt fontosak, hanem azért is, mert így kényszerítik versenyre a résztvevőket. Ugyanakkor hozzátette, a fiatalok kezében van a jövő, hiszen ők azok, akik a legmodernebb eszközöket és eredményeket el tudják vinni és értékesíteni tudják az ipari szereplők között. Lovász László kitért arra is, mint ahogyan a tudomány végét, úgy határait sem lehet pontosan meghúzni, hiszen a matematika és fizikával és a számítástechnikával, a kémia újabban pedig a biológiával jár kéz a kézben.
Forrás: szegedma.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: