Az agykutatóból művésszé lett Greg Dunn és Brian Edwards fizikus különleges maratási technika segítségével készítettek rajzokat az agy különféle területeiről.
Az agytörzs, amely az alapvető élettani funkciókat (keringés, légzés) irányítja és a kisagy
Dunn először is felvételeket gyűjtött az agyról, például idegsejtekről és azok kapcsolatairól szóló részletes ábrákat. Ezeket átlátszó lapok alá helyezte, és így készítette el rajzait.
Majd e rajzokat Edwards segítségével egy számítógépes modellbe táplálta. E modell azt szimulálja, hogyan kommunikálnak egymással az idegsejtek, s hogyan terjednek a jelek szerte az agyban. Az ebből létrejövő mintázatokat kinyomtatták, méghozzá olyan technikával, amely aranylevél rétegeket marat.
A vizuális kéreg
A képek olyanok, mintha életre kelnének, mikor a fény keresztülhatol rajtuk, kiemelve az idegsejtek különböző rétegeit s az információ köztük való áramlását. “Megmutattuk azon idegi aktivitások mélységeit, melyek lehetővé teszik, hogy létezzünk”, mondja Dunn.
A talamusz, ahol az érzékszervek felől jövő információ integrálódik és átkapcsolódik az agykéreg vagy kéregalatti központok felé (a talamusz további, pontosan még fel nem tárt szerepeinek tisztázására nyert ERC-pályázatot Acsády László, a KOKI agykutatója) + a törzsdúcok (bazális ganglionok), amelyek kulcsszerepet játszanak a mozgásban, a motivációban, a döntéshozatalban, az emlékezetben és az időérzékelésben
Többek között a testtartást, a mozgáskoordinációt és a saját testről való tudatosságot felügyelő kisagy
A parietális gyrus a mozgás és a látás integrációjáért is felel
Forrás: newscientist.com
Szerk., ford.: Jakabffy Éva
Greg Dunn életrajza és korábbi tusrajzai itt láthatók
Interjú itt olvasható
Acsády László (MTA, KOKI) talamusz-kutatásairól bővebben az alábbi videókból tájékozódhat:
A mesterséges intelligencia és a talamusz
A kisagy fejlődésében különleges szerepet tölt be a játéktevékenység, erről a következő cikkben írtam:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: