Tudomány

Mesterséges intelligencia és a talamusz

Nem ismerjük, tehát félünk tőle – pedig az sem biztos, hogy egyhamar tényleg megvalósul a mostanában sokat emlegetett mesterséges intelligencia. De mi számít valóban mesterséges intelligenciának? Erről beszélt Benczúr András a Szigmában. Talamusz Az újabb kutatások szerint a talamusznak csak egy kisebb része felel azért, hogy az érzékszervi információk eljussanak az agykéreghez. A többi rész… Tovább »

Hullámocskák

Yves Meyer a waveletek (hullámocskák) elméletének kifejlesztéséhez való jelentős hozzájárulásáért kapta az elismerést. Az elméletet jelenleg az adattömörítés, a zajcsökkentés, az orvosi képalkotás és az archiválás terén is alkalmazzák, továbbá a Hubble űrteleszkóp által készített képek felbontásának javítására is.  Az 1939-ben született Yves Meyer Tuniszban nőtt fel, majd a Strasbourgi Egyetemen szerzett doktori címet 1966-ban. Tudományos pályafutása során számos híres francia… Tovább »

Lovász László elnökjelölti koncepciója (részletek)

Fiatalítás életkori korlátok nélkül A várható élettartam örvendetes meghosszabbodásának köszönhetően tagságunk átlagéletkora mintegy 70 év. Korosztályom tagjaival együtt el kell fogadnunk, hogy bármennyire is aktívak vagyunk, sokszor nem tudjuk tudományunk trendjeit, új eredményeit úgy nyomon követni, mint fiatalkorunkban. A tagválasztás korhatárhoz kötését (pl. legfeljebb 60 év) azonban sok szempontból nem tartom jó megoldásnak: méltánytalan lehet… Tovább »

Az agykutató és a forrasztópáka

A monori gimnáziumban érettségizett, majd a Szegedi Tudományegyetemen tanult tovább. Miért Szeged? Budapest sokkal közelebb volt. – A továbbtanulás ügyében hatalmas csatákat vívtam a szüleimmel. Én ugyanis műszaki pályára szerettem volna menni, ők az orvosi pálya mellett érveltek. Szigorúan neveltek, kerültem a családi vitákat, ennek ellenére lehetőségeimhez mérten én is lázadtam. Végül beadtam a derekam,… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!