Tudomány

A kozmikus sugárzás károsíthatja az űrhajósok agyát

Nem az űrszemét, elszabadult aszteroidák, az utánpótlás hiánya, vagy egy segédrakéta hajtóművének meghibásodása jelent veszélyt az űrhajósokra a hosszú távú űrutazások során, hanem a világűrben mindenütt jelenlévő kozmikus sugarak – derítették ki amerikai kutatók. A Földön kívülről származó, nagy energiájú részecskékből álló kozmikus sugárzás hosszú távon a kognitív – megismerő, észlelő és megértő – képességek elbutulásszerű romlását idézhetik… Tovább »

Kicsit fényesebb, kicsit nagyobb, mint a Föld…

A Kepler-űrszonda 1400 fényévre innen megtalálta a Föld majdnem teljes hasonmását. A most felfedezett Kepler 452b majdnem ugyanolyan messze kering csillagától, mint mi a Naptól. Második Földként emlegetik Bár korábban is találtak már lakható zónában keringő exobolygókat, a most felfedezett hasonlít a leginkább a Földre, sok helyen már második Földként is emlegetik. Csillaga, amely körül nagyjából olyan… Tovább »

A Plútó vonzásában (NatGeo magyar nyelvű filmje)

A NASA New Horizons nevű űrszondája 2015 júliusában történelmi tettet hajtott végre: megközelítette a Plútót, és részletes vizsgálatnak vetette alá a törpebolygót és holdjait.  A New Horizons a leggyorsabb tárgy, amely valaha elhagyta a Földet. A 480 kg-os, zongora méretű űreszköz egy lövedék sebességének tízszeresével szelte át a Naprendszer külső részét. 2015. július 14-én kevesebb, mint… Tovább »

“Látjátok feleim szümtükkel mik vogymuk”

Az elmúlt napokban a Plútó körül forog a Világ. De azért ne feledjük ezt a képet, amit a Voyager készített a Neptunuszon túlról. Az a kis pont ott a Föld. Ez a valaha legtávolabbról, hatmilliárd kilométerről készült kép a bolygónkról. Carl Sagan csillagász, aki a NASA tanácsadója volt, ezt gondolta a képről:... Tovább »

Kajszibarack – a Selyemúton akarva-akaratlan Nyugat felé vándorolt…

A kajszibarack Kínából származik, a hatalmas kiterjedésű ország 38-40. szélességi fokon fekvő övezetéből. Yilli Barackvölgy, Xinjiang, Kína Hogy mégis az Armeniaca, azaz örmény nevet viseli, annak bizonyára az lehet a magyarázata, hogy az egykori Selyemúton akarva-akaratlanul nyugat felé vándorolva, egyik nagy termőtája Örményországban alakult ki. Innen terjedt el a középkorban a Földközi-tenger körüli országokban is. Nálunk… Tovább »

Plútó New Horizons kisfilm (magyar felirattal)

A New Horizons űrszonda ma, 2015. július 14-én éri el a Plútót és 4 holdját, ezzel bevégezve a Naprendszer felderítésének első szakaszát. Amikor a szonda elindult, 2006. január 19-én a Plútó még bolygónak számított, de még abban az évben átminősítették törpebolygónak.  Ahogy Ciolkovszkij mondta: “A Föld az emberiség bölcsője, de nem maradhatunk örökké bölcsőben!”  .... Tovább »

A Goddard görög napfizikusának közel 10 éves várakozása teljesül be a Plútó megközelítésével

Amikor a NASA New Horizons űrszondája július 14-én elrepül a távoli, jeges világ mellett, Nikolaos Paschalidis napfizikus bizonyára boldog ember lesz. Az eddig soha fel nem keresett törpe égitest légkörének feltárásában az általa fejlesztett technológia segít. Sokat vártunk erre – mondja a görög származású tudós, aki jelenleg a NASA Goddard Űrközpontjában dolgozik a Maryland-i Greenbeltben…. Tovább »

Mit rejt a Plútó fagyos birodalma?

Első alkalommal érkezik emberkéz készítette űreszköz a Plútó rendszeréhez. A közel tíz éve úton lévő New Horizons 2015. július 14-én száguld el a törpebolygóvá lefokozott égitest és holdjai mellett. Vajon mit rejt a Plútó fagyos birodalma, feltárul-e előttünk egy új világ a képeken? Kereszturi Ákos, a MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézete… Tovább »

„Szív küldi” a Plútótól – a bolygóhoz közeledő New Horizons űrszonda képe

A feltámadt New Horizons űrszonda LORRI kamerájának felvétele 2015. július 7-én. Ez az első kép a július 4-i anomália óta. Több mint 9 év és mintegy 5 milliárd kilométer megtett út után a New Horizons űrszonda most már hivatalosan is küldi a „közelképeket”. Július 8-án kora reggel a tudósok ezt az új képet kapták meg a… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!