Mielőtt életét a tudomány és művészet egyesítésének szentelte volna, Greg Dunn PhD fokozatot szerzett az idegtudományok területén. Az idegsejtek bonyolult hálózatának mintázata a szakembert az általa mindig is nagy becsben tartott ázsiai képzőművészet esztétikai elveire emlékeztette. Úgy véli, a neuronokat kiválóan lehet ábrázolni tusfestéssel. A tusfestés (vagy szumi-e) egy olyan képzőművészeti technika, amelyet alkalmazva a lehető legkevesebb ecsetvonással lehet látványos képeket előállítani. Bemutatunk néhány képet a művész alkotásai közül (a képek címeit az alkotó oldalán feltüntetetteknek megfelelően közöljük).
Agykérgi oszlopok
Felhasznált anyagok: 21, 18 és 12 karátos arany, tus, festék, csillámpala, alumíniumozott tábla
Dunn korai munkáiban minimalista kompozíciókat alkalmazott. Az inspiráció gyűjtéséhez mikroszkópos képeket használ, de az idegsejteket az anatómiai ismereteire és fantáziájára támaszkodva, fejből festi.
Kosár- és piramidális sejtek
Felhasznált anyagok: tus, 22 karátos arany
Dunn egy nem áteresztő papírra, fújással vitte fel a tust ennél a képnél. A papír alakja és a levegő örvénylő mozgása olyan módon fröccsenti a tintát a papírra, hogy az tökéletesen visszaadja a neuronok faágszerű elágazásait.
Aranyozott agykéreg II
Felhasznált anyagok: tus, 22 karátos arany
Van egy bizonyos mértékű véletlenszerűség az idegsejtek elágazó mintázatában, amit nagyon nehéz megragadni festéssel.
„Ha kézzel akarjuk megfesteni a neuronok bonyolult hálózatát, akkor számos különféle tudatalatti szabályhoz kell ragaszkodnunk – mondta Dunn a Livescience weboldalnak. – Ezzel szemben a tintafújás technikája olyan, mint az olasz konyha – csak a legjobb alapanyagokra van szükséged, és arra, hogy megtanuld jól használni őket.”
Agykérgi áramkör
Felhasznált anyagok: mikromaratott arany fémfelületen
Legújabb munkáiban Dunn a mikromaratás technikáját alkalmazza. Ezeket az alkotásokat kollégájának, Brian Edwardsnak a segítségével készíti el.
A komplex eljárás röviden így néz ki: Dunn először egyesével, kézzel megfesti a neuronokat. A következő lépésben beszkenneli őket egy számítógépbe, majd képszerkesztő programmal egyetlen képbe szerkeszti a festett idegsejteket. A következő lépés az, hogy a digitálisan elkészített képet fémbe kell maratni. Az alkalmazott technika a mikrochipgyártásban használt fotolitográfia.
A Photoshoppal készített ábrát először egy átlátszó lapra nyomtatják, melyet fényérzékeny réteggel bevont fémlapra helyeznek. A neuronok vonalai mentén a művészek fekete tintával akadályozzák meg, hogy fény érje ezt a fényérzékeny réteget. Ezután ultraibolya fénnyel világítják meg a fémlapot. Az ultraibolya fényt a fekete tintaréteg nem képes átereszteni, így a tinta mentén kirajzolódhat a kész maratott alkotás. Legvégül arannyal vonják be a felületet. A speciális eljárásnak köszönhetően a neuronok vonalkáinak hosszától, szögétől és egymáshoz való közelségétől függ, hogyan verődik vissza a fény a képről, így a megfelelő megvilágítás kiválasztásával szimulálni lehet a neuronok tüzelését.
Az alábbi videóban megtekinthetjük, hogyan is néz ki élőben mindez.
Brainbow Hippocampus in Blues
Felhasznált anyagok: mikromaratott arany fémfelületen
A magyarba nehezen átültethető címmel megáldott kép az előző alkotáshoz hasonlóan mikromaratásos technikával készült. Annyi többletet adtak hozzá, hogy a metszetek keretei mellé különböző színű fényforrásokat és árnyékoló dobozokat telepítettek. A megvilágítás szögének manipulálásával tudják a kép egyes részeit különböző színűvé varázsolni.
Az alkotást az úgynevezett „Brainbow” – az elnevezés az angol “brain” (agy) és “rainbow” (szivárvány) szavakból tevődik össze – folyamat inspirálta. Nagyon tömören összefoglalva ez egy idegtudományos technika, amely során a szomszédos neuronokat különböző fluoreszcens fehérjék kombinálásával festik meg.
Glia sejtek és véredények
Felhasznált anyagok: 22 és 12 karátos arany, rozsdamentes acélra vitt festék
Habár Dunnt főként a neuronok ihletik meg, azért néha más sejteket is témául választ. Ezen az ábrán például gliasejteket láthatunk. A gliasejtek a neuronokat veszik körül, amelyeknek a támasztó funkción túl az idegsejtek táplálásában és az ingerület továbbításának elősegítésében is szerepük van.
Gliális fellobbanás
Felhasznált anyagok: 22 és 21 karátos arany, alumíniumozott táblára vitt festék
Egy másik alkotás a gliasejtekről.
Gerincvelő
Felhasznált anyagok: 12 karátos arany, rozsdamentes acélra vitt tus és festék
Dunn egyik leglebilincselőbb alkotása nem az agy valamely részét, hanem a gerincvelőt ábrázolja.
Művészettel megragadni a tudományt
Dunn a művészeten keresztül próbálja a sokszor méltatlanul mellőzött tudományterületeken dolgozó kutatók munkáját a nyilvánosság előtt megismertetni. „A művészet képes arra, hogy megragadja az emberek érzelmeit, és olyan áhítatot váltson ki, amelyre a táblázatok és grafikonok nem képesek.
Greg Dunn további munkáit a művész weboldalán tekinthetik meg.
Forrás: Stvorecz Adrián, origo.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: