A Duna TV Novum című műsorának első 2015-ös részében az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézet két fiatal kutatója – Dudok Barna és László Zsófi -, valamint az Auro-Science Consulting Kft. Nikon Mikroszkópia-Képalkotás üzletágának vezetője, Dr. Kun András beszéltek a szuperrezolúciós és konfokális fénymikroszkópok neurobiológia kutatásokban való használatáról, a Nikon Small World fotóversenyről és a Nikon – KOKI Mikroszkópközpontról.
A fű nem várt hatása az agy receptoraira
Dudok Barna (MTA KOKI, Molekuláris Neurobiológia Kutatócsoport) és Katona István új tanulmányukban, amely 2014. decemberében jelent meg az idegtudományok egyik legrangosabb folyóiratában, a Nature Neuroscience-ban, egy forradalmian új eljárást mutatnak be, amelynek segítségével azt is feltárták, hogy a kannabisznövény hatóanyaga, a THC-molekula hogyan változtatja meg a kannabinoid-receptorok mennyiségét és eloszlását az agyban.
Hatnapos, nagy dózisú THC-adagolás után a kannabinoid receptorok mintegy 85 százaléka eltűnt az idegvégződések felszínéről. Ez lehet a molekuláris magyarázata a tartós kannabiszhasználat során az idegsejtek egyre érzéketlenebbé válnak a kannabiszra, így egyre több kell belőle. A kutatók azt is vizsgálták, a kannabiszfogyasztás abbahagyása után helyreáll-e valamikor is a receptorok mennyisége. A kutatás részleteit és eredményeit hamarosan ismertetjük.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: