Forradalmi változások az agykutatásban – új TV-sorozat (a teljes 1. adás videója) Friderikusz Sándor műsorvezetésével új, havonta jelentkező sorozat indul, amely – a genetikával foglalkozó múlt évi műsorokhoz hasonlóan – forradalmi változások előtt álló témával, az aggyal és működésével foglalkozik. Hogy milyen bonyolult és érdekes területről van szó, annak érzékeltetésére néhány adat: – A nagyobb… Tovább »
A Fény Nemzetközi Évét felvezető sajtótájékoztató az MTA-n Budapestről, mint a fény városáról szóló videómontázzsal vette kezdetét. A látványos felvételekhez lekapcsolták a világítást, így a fény éve stílszerűen sötétben indult, utána viszont a közelmúlt legjobb tudományos ismeretterjesztő programsorozatának beharangozóját hallottuk. Valljuk be, ennek vagy annak a nemzetközi éve általában kevés izgalmat tartogat – most szerencsére nem… Tovább »
Családi Lap 2014. március A támadók szemében sokszor komédia, az áldozat viszont tragédiaként élheti meg, ha végighúzzák az iskola folyosóján, közszemlére teszik házi videóját a YouTube-on, vagy a chaten kecsegtetik szerelemmel egy vonzó fiú, vagy lány nevében írogatva. Az áldozat fél megszólalni, a támadó jól érzi magát szerepében, a szemlélők örülnek, hogy nem ők a… Tovább »
Intelligent Life, 2014. 4. sz. Szép is lenne, ha egész életünket azzal töltenénk, hogy döntéseink statisztikai kimeneteleit elemezzük. Elménk bravúrja, hogy erre nincs szükség: magabiztosan vezetnek minket az első benyomások, a megérzések és a hangzatos elméletek. Vagy inkább félrevezetnek? Idő és időjárás Daniel Kahneman Legemlékezetesebb utazásom az volt, amikor az Antarktiszon töltöttem három hetet –… Tovább »
Venetianer Pál akadémikust, valamint posztumusz Ponori Thewrewk Aurél csillagászt választották az év ismeretterjesztő tudósává a tudományos újságírók. Venetianer Pál 2002-ben a Mindentudás Egyeteme keretében tartott emlékezetes előadást a génekről. Az mta.hu kérésére tíz pontban foglalta össze azokat a felismeréseket és eredményeket, amelyek azóta születtek a genetikában. 1. Az új DNS-szekvenálási technológiák révén a DNS-szekvencia-meghatározás nagyságrendekkel… Tovább »
Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány szervezésében a Petőfi Irodalmi Múzeumban az MTA elnöke és evangélikus teológus beszélgetett az európiai kultúra lehetőségeiről. Moderátor: Szabó B. András... Tovább »
A Duna TV Novum című műsorának első 2015-ös részében az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézet két fiatal kutatója – Dudok Barna és László Zsófi -, valamint az Auro-Science Consulting Kft. Nikon Mikroszkópia-Képalkotás üzletágának vezetője, Dr. Kun András beszéltek a szuperrezolúciós és konfokális fénymikroszkópok neurobiológia kutatásokban való használatáról, a Nikon Small World fotóversenyről és a Nikon – KOKI… Tovább »
A hazai lakosság egyharmada szenved valamilyen idegrendszeri kórképben. Csak a migrén mintegy egymillió embert érint Magyarországon. Ennek ellenére az idegtudományi kutatások egészen a legutóbbi évekig nem kaptak olyan támogatást, mint amilyen indokolt lenne. Ezen a helyzeten segített a NAP, vagyis Nemzeti Agykutató Program, amelynek első eredményeiről is szó esett a Magyar Idegtudományi Társaság 2015. január… Tovább »