Tudomány

Elmésségek éles elmékről

IPM 2010. március Miért nevetünk az okosakon? Mert az okosság eltávolodhat a gyakorlatias, megszokott intelligenciától, mint a viccbeli tudósoknál. Máskor éppen a gyakorlatiasság túlhajtása miatt válhat nevetségessé, mint a zsugorinak kikiáltott nemzeteknél.  Kőkorszaki és műszaki szakik  Népi megfigyelés – vagy vélekedés –, hogy a tudós emberek mindig furák egy kicsit. Ma, amikor mind több tudós lép… Tovább »

Az MTA csillagászainak világelső eredménye: kisbolygókat vizsgáltak a Kepler-űrtávcsővel

Az MTA CSFK Csillagászati Intézetének kutatói Szabó Róbert vezetésével a világon elsőként végeztek megfigyeléseket kisbolygókról a Kepler-űrtávcsővel. Az egyedülálló adatsor a Naprendszer születéséről is fontos információval szolgál majd, és finomítja a jövő exobolygó-kereső küldetéseit, amelyek egyikében Magyarország a legmagasabb tudományos szinten képviselteti magát.  Új megfigyelési stratégiával támad fel a Kepler A Kepler-űrtávcső innovatív felhasználási módját az tette lehetővé, hogy… Tovább »

Depresszió, skizofrénia – hátha az aszpirin a megoldás?

Az esetek 40%-ában a mentális bajok összecsengenek a gyulladásos reakciókkal. Ez adta azt a gondolatot, hogy az előbbieket egyszerű gyulladásgátlókkal is lehet kezelni. Beválik!  Aszpirinnel küzdeni a krónikus depresszió ellen? Ilyesmiben nem is reménykedtünk. Pedig a legújabb munkák alapján egyre inkább lehetségesnek tűnik. Tudott volt, hogy néhány döbbenetes eredményt hozó kísérlet már megnyitotta az utat ebbe… Tovább »

Pillantás az autizmus világába

Mindennapi Pszichológia, 2010. augusztus Az autisták belső világáról olykor azt gondolták, nem is annyira különbözik a többi emberétől, csak szóra kell bírni valahogy őket. Legtöbbjük azonban nem sokat árul el magáról, vannak, akik némaságba burkolóznak. Néhány kivételes autista ugyanakkor szívesen megosztja másokkal élményeit. Nekik is köszönhető, hogy ma már bepillantást nyerhetünk elméjükbe – miközben ők… Tovább »

Akarat-rekorderek

IPM 2014. február A különleges akaraterőt kivételes tettekhez kapcsoljuk: ultramaratoni távok, 8000 méteres csúcsok, 40 napos böjtök. Mi a titkuk azoknak, akik felülkerekednek a természeten és saját természetükön? Felsőbbrendű emberek ők, vagy megszállott kényszerbetegek? Esetleg olyanok, mint bárki más, csupán módszeresen trenírozzák akaratukat, mint a testépítők izmaikat. Egyszóval léleképítők. Élő szobor Aki Amanda Palmer amerikai… Tovább »

Janus két arca – a januári fogadalmak pszichológiája

Merünk-e még újévi fogadalmakat tenni? Vagy megdől a több ezer évre, a római időkre visszamenő rítus? A fogadalmak 88 százalékának szertefoszlása az emberi akarat rendkívüli törékenységét tükrözi. De ha majd igazán akarjuk, másként lesz, hitetjük el magunkkal. Óriásit tévedünk. Amint elkezdjük kifejteni, akaraterőnk hamarosan önmagát falja fel. Mit tegyünk, hogy következő évünk már ne ott… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!