Tudomány

Agyad már eldöntötte a jövőt

Jó döntés az, amely megfelel élethivatásunknak. Jó döntés, amely előmozdítja túlélésünket. Amely hozzájárul családunk, nemzetünk, netán az emberiség felemelkedéséhez. Egyöntetű kritérium nincs. Ki dönti hát el, mi a jó döntés? Jakabffy Éva, IPM Vannak helyzetek, amelyek önmagukban hordozzák annak meghatározását, mi számít sikernek avagy bukásnak. Ha egy játékban nyerni és veszíteni lehet, a végső nyereség… Tovább »

Mire gondol, amikor nem gondolkodik?

“Belső pasziánsz”, avagy az agy alapértelmezett üzemmódja Agyunk akkor is gőzerővel dolgozik, amikor mi pihenünk. Az ekkor aktívvá váló agyterületeket többnyire az ábrándozással hozzák összefüggésbe, sokak szerint ez csak a jéghegy csúcsa.  1953-ban Louis Sokoloff fizikus (Pennsylvania Egyetem, Philadelphia) felfektetett egy 20 éves egyetemi hallgatót egy hordágyra, elektródákat helyezett a fejbőrére, és egy fecskendőt szúrt a nyaki… Tovább »

Agy-díj 2011.

http://www.thebrainprize.org/ Akik leszakították az alacsonyan lógó gyümölcsöt Külföldön dolgozó magyar Agy díjas kutatók, avagy: miért nem mennek az autók a kötelező forgalommal szembe? Amikor egy nemzetközi tudományos díjat alapítanak, pláne, ha ennek összege épp csak valamivel marad el a Nobel-díjétól, üzenetértékű, hogy kik kapják meg elsőként, kikkel lehet majd később az új elismerést „fémjelezni”. Ezért… Tovább »

Virtuális séta agyunk áramköreiben

Szuperagy   BBP/EPFL http://www.andyross.net/  Jakabffy Éva, Természet Világa A Kék Agy Projekten dolgozó kutatók először hozták létre egy 0,5 x 2 milliméteres agykéregi sejtoszlop „virtuálisan valósághű” modelljét. A tudósok szerint ebben nem kevesebb, mint 100 év agykutatásának eredményei összegződnek. A projekt végső célja a virtuális emberi agy megépítése, ami sokakban kételyeket kelt. Ugyanakkor már a most… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete / The Origins of Virtue (ismertetés)

Akadémiai Kiadó, 2011. Új Polihisztor Sorozat Ford.: Jakabffy Imre, Jakabffy Éva Előszó: Somogyi Péter (Oxford), Agy-díjas kutató 284 old.     Matt Ridley könyve önmagunk legmélyebb természetével szembesít, ami megrázó is lehetne: hiszen évmilliók evolúciós történetében ismerhetünk rá saját ösztöneink gyökereire. Ám mindezt olvashatjuk kicsit kívülállóként is, mint egy mesét vagy anekdota-füzért, és akkor a legkellemesebb… Tovább »

Somogyi Péter: Szentágothai kandelábersejtje rávilágít tudatunkra és az agykéregről való ismereteink korlátaira

http://semmelweis-egyetem.hu/mediasarok/ Magyar Tudomány, 2012. november Az emlősök agykérge tárolja az életük során összegyűjtött információkat, és mind az állatok, mind az emberek az elraktározott információ segítségével interpretálják a folyamatosan érkező kül- és belvilági szenzoros jeleket, miközben agykérgük döntést hoz a megfelelő motoros programok végrehajtásáról, vagy képzeteket hoz létre. Az emberben olyan tudati folyamatok is az agykéreg… Tovább »

Peter Somogyi received the Semmelweis-Budapest Prize 2012

  www.semmelweis-univ.hu   Peter Somogyi, Unit Director, received the Semmelweis-Budapest Prize 2012 and delivered his lecture “Co-operative chronocircuits in the hippocampus of the brain” at the Hungarian Academy of Sciences on the 22nd November 2012. He has dedicated the 10,000 Euro prize to the setting up of the Stephen W.  Kuffler Scholarship Foundation.... Tovább »

Somogyi Péter agy-díjas oxfordi kutató kapta a Semmelweis Egyetem legrangosabb kitüntetését

  Világhírű, iskolateremtő agykutató, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológia Intézetének igazgatója, Somogyi Péter neurobiológus akadémikus kapja idén a Semmelweis Egyetem (Budapest) legmagasabb rangú kitüntetését, a Semmelweis Budapest Awardot, amelyet 2010. óta adnak át. A ceremónia a Magyar Tudomány Ünnepének kiemelt eseménye, ezért helyszíne az MTA. A díjat az egyetem Szenátusa  alapította. Somogyi Péter évtizedek óta a magasabb rendű idegfunkciók úttörő kutatója,… Tovább »

Különbségek a kötött és laza kultúrák között: kulturális összehasonlító vizsgálat 33 országban

Prof. Michele Gelfand (University of Maryland, USA) és számos más neves kulturális összehasonlító pszichológus mint társszerző mellett Prof. Fülöp Márta cikke a Science-ben. Science 27 May 2011: Vol. 332 no. 6033 pp. 1100-1104 http://www.sciencemag.org/content/332/6033/1100 A kötöttség és lazaság a kultúrák összehasonlításának egy lehetséges dimenziója és egy adott társadalom tagjainak szociális normákhoz és deviáns viselkedéshez való viszonyát… Tovább »

Kémiai Nobel-díj 2012.

Két amerikai tudós, a 69 éves Robert J. Lefkowitz és az 57 esztendős Brian K. Kobilka kapta az idei kémiai Nobel-díjat. A Svéd Királyi Tudományos Akadémián bejelentett döntést meghozó bizottság szerint a két kutató a sejtműködés szabályozásában fontos szerepet játszó G-fehérje-kapcsolt receptorok vizsgálata terén elért eredményeivel érdemelte ki a díjat.   Robert J. Lefkowitz A G-fehérje-kapcsolt receptorok, vagyis érzékelők… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!