Tudomány

A játék nem játék

A tisztességes magatartás kialakulása – játékelméleti elemzés Szabó György MFA A játék nem játék Az emberek és állatok jelentős része játékokon keresztül sajátítja el, hogyan kell viselkedni azokban az élethelyzetekben, amelyekkel felnőtt korukban találkoznak. A legtöbb ilyen játék leegyszerűsített formában szembesíti a játékosokat a valóságban előforduló helyzetekkel. A leegyszerűsítés lehet olyan mértékű, hogy már a… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete – Zendülés a méhkasban

Az együttműködésen belül az összes többi természetes kollaborálásban is a következő konfliktusra bukkanhatunk: a lázadás, a kollektív szellemet lerombolni képes rebellis individualizmus bármely stádiumban felütheti a fejét. Vegyük a dolgozó méhek problémáját. Szemben a hangyafajok többségének dolgozóival, ezek nem képtelenek a szaporodásra, de szinte soha nem hoznak világra utódokat. Miért? Miért nem lázad fel a dolgozó méh ama… Tovább »

The Brain-Prize 2011. – Péter Somogyi, Tamás Freund and György Buzsáki

The Brain Prize – € 1 million is awarded by Grete Lundbeck European Brain Research Foundation, a charitable, non-profit organization. The Brain Prize is a personal prize awarded to one or more scientists who have distinguished themselves by an outstanding contribution to European neuroscience. The three Hungarian neuroscientists have been awarded the € 1 million The… Tovább »

Somogyi Péter neurobiológus, a Royal Society első magyar rendes tagja

  A “The Royal Society of London” 1660-ban létesült az Egyesült Angol Királyság független tudományos akadémiájaként: így a világ első és legrégibb tudományos akadémiája. Somogyi Péter a Magyar Tudományos Akadémia első kutatója, aki ennek a rangos tudós társaságnak rendes tagja (Fellow) lett. Hogy a Royal Society kitüntető választása csakugyan kiemelkedő magyar tudósra esett, bizonyítja az is,… Tovább »

Jövőre kiderülhet: létezik-e a Higgs-bozon

2012-ben végre eldőlhet: valóban létezik-e az elemi részecskék tömegéért felelős Higgs-bozon, vagyis helytálló-e a részecskefizika standard modellje. A fizikusok jelenlegi ismeretei alapján a világegyetem, így benne az ember is, kisszámú elemi részecskéből épül fel.   Peter Higgs angol fizikus, 1960-ban gondolta ki a róla elnevezett Higgs-bozont. Ez egy olyan feltételezett részecske, amely a többi részecske tömegéért… Tovább »

Matt Ridley: Az erény eredete – Előhang (részlet)

Előhang   amelyben egy orosz anarchista megszökik a börtönből Bántott látnom az öregember nyomorúságos állapotát, így a némi enyhülést adó alamizsnám nekem magamnak is megnyugvás. Thomas Hobbes, amint megmagyarázza, miért adott 6 pennyt egy koldusnak.   A fogoly dilemmában volt. Miközben lassan lépdelt a megszokott útvonalon, egyszerre csak meghallotta a hegedűszót – egy sodró Kontski-mazurkát… Tovább »

Erény és ármány

A Csaló és az együgyű Messiás Jakabffy Éva, IPM, 2007 Matt Ridley The Origins of Virtue (Az erény eredete) című munkájában azt a kérdést járja körül, hogy az emberi fajra szerinte egyedülálló mértékben jellemző együttműködő készség miként alakult ki. Több tudományág – például az evolúciós biológia, a közgazdaságtan és az antropológia – érveit is alkalmazva… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!